Ketogén életmód során a szervezet energiaigényét zsírokból fedezzük, így megváltozik az anyagcsere állapotunk, azaz ketózisba kerülünk. A szénhidrát nem esszenciális táplálék, azaz a szervezetünk maga is képes előállítani fehérjéből. Ezt a folyamatot nevezzük glükoneogenezisnek.
Kép forrás: perfectketo.com
Súlyvesztés
Ha ketózisban a szervezetünk magas hatékonysággal képes energiává alakítani a zsírraktárainkat, így minőségibbé tehetjük és felgyorsíthatjuk a testkompozíció változást. Könnyebbé teszi a fogyást az is, hogy az inzulin (többek között a raktározáskért is felelős hormon) szintünk stabilan alacsony, ezzel mérsékeljük a raktározást, megkönnyítjük a zsírvesztést. Szintén segítségünkre van az is, hogy a ketontesteknek éhségelnyomó hatása van, így a diéta során nem kell megbirkóznunk a mardosó éhségérzettel sem.
Gyulladáscsökkentés
A ketogén étrend számos gyulladáskeltő ételt kizár, valamint a ketontesteknek, pontosabban a BHB-nak természetes gyulladáscsökkentő hatása van. Konkrétan az NLRP3 gén aktivitását csökkenti, aminek köszönhetően pozitív hatással van:
Koleszterinszint optimalizálása
Számos tanulmány azt mutatja, hogy az alacsony szénhidráttartalmú étrend javítja a szívbetegségek kockázati tényezőit, ideértve a koleszterinprofilt, amely magában foglalja a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) koleszterint és a triglicerideket. Az általános és az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) koleszterinszintet általában mérsékelten befolyásolja.
Kettes típusú diabétesz és inzulinrezisztencia visszafordítása
Tanulmányok igazolják, hogy a ketogén étrend kiválóan alkalmas a II-es típusú cukorbetegség kezelésére, akár a betegség teljes megszűnéséhez is vezethet. A legjobb esetben annyira hatásos, hogy a vércukorszint hosszú távon gyógyszeres kezelés nélkül normalizálódik. Viszont, ha valaki visszatér a betegséget okozó életmódjához, akkor az idő múlásával valószínűleg visszatérnek a problémák is.
Hormonális egyensúly megteremtése
A hormonjaink kölcsönhatásban vannak egymással, így, ha az egyikre rezisztencia alakul ki, az befolyásolja a többit is. Viszont az életmódunkkal képesek lehetünk tudatosan befolyásolni, helyreállítani a hormontermelést, a sejtek érzékenységét, ezzel megteremte az optimális egyensúlyt.
Egyes kutatások szerint rossz hatással van a bélbaktériumokra, így legfeljebb alkalmank
Kognitív képességek és energiaszint javulása
A kognitív képességek jelentik az értelmi működést, általuk vagyunk képesek a pillanatnyilag jelen lévő és ránk ható közvetlen valóságot és a pillanatnyilag nem jelenlévő valóságot felfogni, megérteni. A kognitív képességek a teljes mentális működésünket lefedik, így különösen fontos, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőlük, hiszen a munkánk és mindennapjaink részének egyik legelemibb szegmense.
A helyesen kivitelezett ketogén étrend mellett javul az érzékelés, észlelés, figyelem, memória, képzelőerő, gondolkodás, hiszen a ketontestek hosszú távon is minőségi energiát biztosítanak az agyunknak, idegrendszerünknek.
ént javasoljuk a fogyasztását.
Neurológiai problémák mérséklése
Számos neurológiai, neurodegeneratív betegség kiváltó oka a magas gyulladásszint, áteresztő bél szindróma és a mikrobiom rossz állapota. A jól kivitelezett ketogén étrend mindezeket képes mérsékelni, helyreállítani, így pedig állapotjavulás érhető el.
REFERENCIÁK:
1. This is mainly based on the consistent experience of experienced practitioners, and stories from people trying different levels of carb restriction .
2. There is not yet any RCT that has actually tested two low-carb diets of varying strictness head-to-head. But RCTs of strict low-carb diets appear to often show better results, compared to RCTs of more moderate or liberal low-carb diets:
6. These 30 studies are randomized controlled trials, considered the gold standard of scientific research on diet and health. They include Shai 2008 and Bazzano 2014.
7. Several meta-analyses of RCTs, an even higher level of evidence, like Mansoor 2016 have confirmed greater weight loss with low carb diets.
16.The RCTs include these 3 studies: Daly 2005, Westman 2008 and Tay 2014 .
17.A non-randomized trial with risk of financial bias shows remarkable effectiveness at reversing type 2 diabetes:
20. A recent systematic review finds that a low-carb diet results in significantly larger improvements in body weight (compared to a low-fat diet) and also improved HDL and triglycerides. LDL went up by, on average, a modest 0.16 mmol/l or 6 mg/dl:
While LDL is fairly marginally elevated on average, there are exceptions. Some people, estimated anywhere between 5-20%, may see significant LDL elevations.
While this might not have the same implication as elevated LDL in other circumstances, such as with insulin resistance and small dense LDL particles etc., there is no data to prove this is the case. Here’s our guide to possible ways to reduce this effect:
24.Ketosis and appetite-mediating nutrients and hormones after weight lossNeurobiology of Aging 2012:
25.Dietary ketosis enhances memory in mild cognitive impairmentEpilepsy Research 2012: The effects of the ketogenic diet on behavior and cognition
26.Critical Care 2011: Clinical review: ketones and brain injury
28. A low-carb diet is generally a low FODMAP diet, and the latter has stronger scientific support for improving IBS symptoms:
30.Cochrane Database of Systematic Reviews 2018: Ketogenic diets for drug‐resistant epilepsy
32.Epilepsy & Behavior 2004: Cognitive side effects of antiepileptic drugs
33.This is a commonly reported positive effect from people who start a ketogenic diet. Here are some stories.
34.There are two promising early studies so far:
SIKERFAL
LEGYEN A TE TÖRTÉNETED IS SIKERSZTORI!